Szkolne Koło Wolontariatu



 

Szkolne Koło Wolontariatu powstało w roku szkolnym 2021/2022 i ma na celu promowanie postaw prospołecznych wśród uczniów. Członkami koła są uczniowie klas VI-VIII. Inicjatywa ta skupia wiele osób zarówno z pośród uczniów jak i nauczycieli, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne, reagować w miarę możliwości na potrzeby innych.

 

 

DEKALOG WOLONTARIUSZA

 

 

1. Miej dobre i zawsze otwarte serce.

2. Bądź wrażliwy na potrzeby innych.

3. Chętnie i bezinteresownie pomagaj.

4. Rozsiewaj radość wokół siebie.

5. Dziel się szczęściem z innymi.

6. Staraj się zmieniać na lepsze siebie i świat.

7. Bądź dobrym kolegą / koleżanką.

8. Dawaj zawsze dobry przykład.

9. Nie żałuj czasu na wspieranie potrzebujących.

10. Pamiętaj, że dzięki Tobie świat stanie się piękniejszy.

 

 

REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

 

 

 Pobierz: REGULAMIN SZKOLNEGO KOLA WOLONTARIATUOLNEGO.pdf

 

 

 

Szczegóły w Ogłoszeniach  na stronie Librus.

 

 

 

NASZE AKCJE:

 

GRUDZIEŃ

 

Dobro się niesie

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia wolontariusze zbierali środki spożywcze oraz higieniczne dla osób chcących wyjść z kryzysu bezdomności. Zebrane produkty przekazaliśmy założycielowi i prezesowi  DZIĘKUJEMY WAM DRODZY UCZNIOWIE ORAZ WASZYM RODZICOM ZA OTWARCIE SERC NA DRUGIEGO CZŁOWIEKA.

Dziękujemy za każdy nawet najmniejszy gest. Wspólnie możemy przywrócić normalność i godność tym, którzy tego najbardziej potrzebują 
 

LISTOPAD

Czytajmy dzieciom - wolontariusze w przedszkolu. 

Wolontariusze oraz uczniowie naszej szkoły z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych przygotowali kartki dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Gnieźnie. Każda karta była kolorowa i niezwykła, bo powstawała z miłości i szacunku do ludzi starszych, schorowanych i potrzebujących zainteresowania i wsparcia. Tego wsparcia udzielamy już seniorom od kilku lat. 

Od miesiąca listopada w każdy czwartek wolontariusze odwiedzają dwie grupy dzieci przedszkolnych, aby czytać im bajki. Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność. Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Zabiegi wolontariuszy mają na celu zachęcić dzieci już od najmłodszych lat do kontaktu z książką. 

 

 

MARZEC

Wokół wielkanocnej nadziei - świąteczne kartki dla seniorów. 

Wolontariusze oraz uczniowie naszej szkoły z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych przygotowali kartki dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Gnieźnie. Każda karta była kolorowa i niezwykła, bo powstawała z miłości i szacunku do ludzi starszych, schorowanych i potrzebujących zainteresowania i wsparcia. Tego wsparcia udzielamy już seniorom od kilku lat. 

 

Akcja charytatywna dla seniorów z DPS w Gnieźnie.

Stało się już naszą szkolną tradycją, iż każdego roku wolontariusze oraz cała społeczność "Trójki" wspiera naszych kochanych seniorów mieszkających w Domu Pomocy Społecznej. W tym roku dzięki postawie życzliwości i szlachetności uczniowie i ich rodzice podzielili się z seniorami środkami higieny osobistej. Poprzez działania na rzecz Seniorów wzmacnia się więź międzypokoleniowa, W obecnych trudnych czasach jest to niezwykle ważne i cenne. 

 

LUTY

 

Kartko dobra.

Wolontariusze wraz ze społecznością szkolną z okazji Światowego Dnia Chorego przygotowali KARTKI DOBRA. W ten sposób starali się wesprzeć i podtrzymać na duchu osoby chore i cierpiące. Dziewięćdziesiąt kartek zostało przekazanych pacjentom Wojewódzkiego Szpitala DZIEKANKA w Gnieźnie. Kolorowe pełne ciepłych słów i życzeń kartki wywołały wielką radość, a przede wszystkim pomogły pacjentom szpitala choć na chwilę zapomnieć o chorobie i cierpieniu.

 

Wesołe Zakładki.

Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli swoją przygodę czytelniczą. Nadszedł dla nich czas pierwszego samodzielnego wypożyczenia książek z biblioteki szkolnej. Wolontariusze oraz społeczność szkolna przygotowała dla nich niespodziankę w postaci samodzielnie zrobionych zakładek do książek. Zakładki zostały przekazane pani pracującej w naszej szkolnej bibliotece.

 

GRUDZIEŃ

 

Zbliżają się święta.

Tuż przed świętami wolontariusze wsparli działania Powiatowego Stowarzyszenia DOM w Gnieźnie. Zebrali paczkowane słodycze, przybory szkolne i zabawki. Zebrane produkty oraz rzeczy wolontariusze przekazali do stowarzyszenia. Dzięki hojności uczniów i rodziców naszej szkoły podopieczni stowarzyszenia będą mogli zaznać radości Świąt Bożego Narodzenia.

 

Czytamy najki -  wizyta u przedszkolaków.

W grudniu wolontariusze rozpoczęli wizyty w dwóch grupach przedszkolnych, w których to dwa razy w tygodniu czytają bajki swoim młodszym kolegom i koleżankom. Dzieci uwielbiają słuchać bajeczek, baśni i opowiadań. Nasi wolontariusze dzielnie przybliżają im bajkowe postacie, a przedszkolaki z ciekawością ich słuchają.

 

Dzieci - dzieciom. Współpraca koleżeńska wciąż aktualna.

Uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu kontynuują koleżeńską pomoc w świetlicy szkolnej. Z wielkim entuzjazmem swój wolny czas poświęcają młodszym kolegom i koleżankom. Dzielą się z nimi swoją wiedzą pomagając w odrobieniu lekcji. Wykazują się ogromną kreatywnością wykonując z dziećmi prace plastyczne. Czytają im bajki oraz wspólnie grają w gry planszowe. W ten sposób wolontariusze uczą się bezinteresownej pomocy, troski i odpowiedzialności o drugiego człowieka. Dziękujemy Wam, że jesteście! Ogromne podziękowania kierujemy do nauczycieli świetlicy za pomoc, wsparcie i dobre słowa dla naszych wolontariuszy.

 

PAŹDZIERNIK

 

Kolega-koledze.

Wolontariusze przystąpili do akcji pomocy swoim rówieśnikom z Syrii i Libanu. Przez dwa tygodnie zbierali artykuły szkolne. Zebrali: 100 zeszytów, 73 ołówki i długopisy, 4 plany lekcji, 5 linijek, 2 pędzle, 4 teczki, 8 notesów, 1 plecak, 1 temperówkę, 5 klei, 15 opakowań farb.

Dziękujemy Wam drodzy uczniowie oraz Waszym rodzicom za przyłączenie się do akcji. 

 

Szkolna zbiórka zniczy.

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych mając na celu podjęcie działań upamiętniających pamięć o zmarłych zorganizowaliśmy szkolną zbiórkę zniczy. Zebraliśmy 45 zniczy, które wolontariusze zaniosą na cmentarz św. Piotra i zapalą na bezimiennych i opuszczonych grobach. 

 

WRZESIEŃ 

 

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Zmienili się opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu. W tym roku szkolnymi opiekunami są panie: Magdalena Małolepsza, Dagmara Ostrowska, Sylwia Jóźwiak-Drela, Katarzyna Wiernowolska. 

 

We wrześni nowi, chętni do pracy wolontariusze zapoznali się z regulaminem Koła, zasadami współpracy, przekazywaniem informacji. Wysłuchali informacji o planowanych akcjach i zostali zachęceni do poszukiwania nowych akcji, które będziemy mogli realizować w szkole. Prawie pięćdziesięciu nowych wolontariuszy z wielkim entuzjazmem ruszyło do działania. 

 

Pomaganie jest proste!

Już w pierwszym tygodniu września wolontariusze ochoczo przyłączyli się do akcji pomocy pierwszoklasistom. 
Podczas dużych przerw pomagają swoim młodszym koleżankom i kolegom w stołówce szkolnej. Na boisku szkolnym integrują pierwszoklasistów wychodząc z inicjatywą wspólnych gier i zabaw. 

Dziękujemy nauczycielom świetlicy za ich uśmiech, życzliwość, dobrą radę i wsparcie nowych wolontariuszy. 

 

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

MAJ

 

Różowa Skrzyneczka

Maj, Szkolne Koło Wolontariatu, poświęciło na zgromadzenie środków higieny osobistej na czas menstruacji. Celem akcji była walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Dlatego w jednej z toalet dziewczynek pojawiła się Różowa Skrzyneczka, w której znajdują się darmowa podpaski i tampony. Dziękujemy za wspólne różowienie świata!

 

 

MARZEC

 

Wielkanocna zbiórka dla DPS-u

W dniach 20-31 marca Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę tak bardzo potrzebną w okresie przedświątecznym, dla gnieźnieńskiego Domu Pomocy Społecznej. Celem zbiórki było obdarowanie podopiecznych potrzebnymi produktami, takimi jak: płyny i żele do kąpieli, mydła, gąbki, dezodoranty, skarpetki, oraz własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi. Dzięki ofiarności społeczności szkolnej udało nam się zebrać naprawdę sporą ilość produktów. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom. Wierzymy, że dzięki hojności naszych darczyńców, podopieczni Domu Pomocy Społecznej poczują się w te Święta wyjątkowo.

 

Kolejna zbiórka zakończona sukcesem !

Szkolne Koło Wolontariatu zakończyło zbiórkę Dla Stowarzyszenia Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej w Leśniewie. Stowarzyszenie specjalizuje się w terapii i hipoterapii oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych poprzez pracę koni uratowanych z rzeźni. Troszczy się również o zbłąkane koty i psy. W związku z tym w holu szkolnym odbyła się zbiórka marchwi, jabłek, lizawek, cukierków dla koni oraz mokrej i suchej karmy dla psów i kotów. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy się przyłączyli ! Jesteście wspaniali !

 

 

LUTY

 

Światowy Dzień Walki z Depresją

W ramach tego istotnego święta koordynatorzy SKW przygotowali dla uczniów klas 6-8 spotkanie z panią psycholog, która opowiedziała uczniom na czym polega ta podstępna choroba, gdzie szukać pomocy. Dopełnieniem była gazetka w holu szkolnym przygotowana przez  naszych wolontariuszy. 

 

STYCZEŃ

 

Pomoc w świetlicy szkolnej wciąż aktualna.

Uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu ochoczo kontynuują pomoc w świetlicy szkolnej. podczas dyżurów i przerw obiadowych. Zapał oraz chęć pomocy naszych wolontariuszy jest godna pochwały. Dziękujemy również wychowawcom świetlicy, którzy zawsze chętnie i z uśmiechem współpracują z wolontariuszami, służąc radą, pomocą i wyrozumiałością !

 

 

LISTOPAD

 

Zbiórka zniczy, baterii i odzieży zimowej.

Wolontariusze naszego koła ochoczo przystąpili do kolejnej akcji. Tym razem przeprowadzili zbiórkę odzieży zimowej, baterii oraz zniczy dla Ukrainy. Dzięki świecom uzyskanym z wkładów, żołnierze mogą przetrwać noc w okopie, ogrzać się, a nawet ugotować posiłek. Dziękujemy za ogromny wkład i zaangażowanie!

 

 

WRZESIEŃ / PAŹDZIERNIK

 

Kasztanobranie.

Nasza szkoła uczestniczyła w akcji pomocy dla 3 letniego chłopca chorego na raka wątroby. Na każdej dużej przerwie zbieraliśmy kasztany, które później oddawane do skupu zamieniały się na złotówki. Kwota zebrana ze zbiórki zasiliła konto zbiórki . Jak zwykle nasi uczniowie wykazali się ogromną chęcią pomocy! Dziękujemy.

 

SKW dla gnieźnieńskiego schroniska.

W tym roku również przystąpiliśmy do zbiórki dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Gnieźnie. Dziękujemy za ogromny odzew i zaangażowanie w tę akcję. Udało nam się zebrać potrzebne rzeczy: karmy, kołdry, ręczniki, koce i zabawki. To wspaniała inicjatywa, a dla zwierząt ogromne wsparcie, którego potrzebują. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

 

Włącz myślenie - SZANUJ JEDZENIE !

Szkolne Koło Wolontariatu obchodziło Dzień Niemarnowania Jedzenia. Z tej okazji wywieszone zostały plakaty informujące o skutkach marnowania jedzenia oraz o sposobach wykorzystywania resztek żywności. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie wykonać logo tego dnia, a starsze klasy ułożyć hasło lub wiersz propagujący ideę niemarnowania. Wierzymy, że uczniowie będą teraz bardziej świadomi tego co wyrzucają i jakie to ma skutki dla całego świata.

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

 

CZERWIEC

 

Nadszedł czas podziękowań...

W pracę Szkolnego Koła Wolontariatu włączeni są nie tylko wolontariusze, ale także cała społeczność szkolna, czyli uczniowie ze wszystkich klas oraz ich rodzice. W żadnym podejmowanym przez wolontariuszu działaniu nie byli oni sami. Po roku pracy nadszedł czas podziękowania wszystkim wolontariuszom i pożegnania czynnie działających wolontariuszy klas ósmych. Za chęć działania, tworzenia i zmieniania świata na lepszy, za dzielenie się talentami i czasem z całego serca dziękujemy Wam. Drodzy Wolontariusze klas ósmych, mamy nadzieję, że  taką samą lub nawet bardziej owocną pracę na rzecz innych podejmiecie już w nowych wybranych przez siebie szkołach w kolejnym roku szkolnym.

 

Zapraszamy i zachęcamy uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych w nowym roku szkolnym do pracy w wolontariacie. Praca wolontariusza nie jest łatwa. Wymaga poświęcenia swojego czasu, niekiedy przełamania swoich słabości czy pokonania nieśmiałości. Pamiętajcie, ludzie, którzy czynią dobro sami stają się coraz lepsi. Działamy, doskonalimy się i dajemy siebie innym pamiętając o słowach Jana Pawła II: "Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

 

Wszystkim Wolontariuszom oraz całej społeczności szkolnej, która nas wspomagała życzymy zasłużonego wakacyjnego wypoczynku,

 

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

 

MAJ

 

Piękna zakładka do książki.

Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarza, który obchodziliśmy 8 maja nasi wolontariusze zorganizowali oraz sami przystąpili do akcji "Piękna zakładka do książki". Uczniowie, którzy wypożyczali w tym dniu książki otrzymywali do nie zakładkę. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem i zainteresowaniem wśród naszych czytelników. Oczywiście akcja nie odbyłaby się gdyby nie pomoc wszystkich uczniów naszej szkoły. Jesteście wspaniali. Dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć!!! Naszej pani bibliotekarce z okazji jej święta życzymy poczucia spełnienia w pracy, półek pełnych cudownych książek oraz mnóstwa inspirujących pomysłów.

 

KWIECIEŃ

 

Paczka dla UKRAINY.

Szkolne Koło Wolontariatu przyłączyło się do akcji organizowanej przez Caritas Polska PACZKA  DLA UKRAINY. Wolontariusze zaprosili uczniów poszczególnych klas do zbiórki potrzebnych środków spożywczych oraz higieny osobistej dla ludzi, którzy pozostali na Ukrainie. Jesteśmy wdzięczni uczniom klas 1a, 2b, 4c, 5a, 7a, 8a, 8d i ich rodzicom. Szczególne podziękowania kierujemy do wychowawców tych klas. Bez ich pomocy i zaangażowania nie zorganizowalibyśmy tej akcji. 

 

 

MARZEC

 

Pomagamy jak umiemy! SP3 dla UKRAINY.

W miesiącu marcu wolontariusze zorganizowali zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy oraz mieszkańców zaprzyjaźnionego z naszą szkołą oraz miastem Gnieznem partnerskiego miasta Humania. Uczniowie, a przede wszystkim ich rodzice wykazali się ogromną empatią i wrażliwością na krzywdę ludzką. Dziękujemy za ogromne serce i chęci dzielenia się z ludźmi potrzebującymi pomocy.

 

Dzieci - dzieciom.

Uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu rozpoczęli koleżeńską pomoc w świetlicy szkolnej. Z wielkim entuzjazmem swój wolny czas poświęcają młodszym kolegom i koleżankom. Dzielą się z nimi swoją wiedzą pomagając w odrobieniu lekcji. Wykazują się ogromną kreatywnością wykonując z dziećmi prace plastyczne. Czytają im bajki oraz wspólnie grają w gry planszowe. W ten sposób wolontariusze uczą się bezinteresownej pomocy, troski i odpowiedzialności o drugiego człowieka. Spędzają pożytecznie swój wolny czas. Dziękujemy Wam, że jesteście! Ogromne podziękowania kierujemy do nauczycieli świetlicy za pomoc, wsparcie i dobre słowa dla naszych wolontariuszy.

 

"Wszystkie kolory świata".

W ramach projektu aż 25 dzieci wraz z rodzicami postanowiło charytatywnie przygotować wyjątkowe laleczki, którym nadawały imię oraz historię spisaną w akcie urodzenia. Wszystkie lalki zostały zaprezentowane przez Szkolne Koło Wolontariatu w świetlicy oraz na stronie internetowej szkoły. W dniach 17 i 18 marca wolontariusze sprzedali wszystkie laleczki. Zebrane w ten sposób fundusze w całości przeznaczone zostały na ratowanie najbardziej potrzebujących dzieci w Afryce.

 

STYCZEŃ/LUTY

 

Szkolne walentynki.

Dzień Świętego Walentego, to dobry dzień dla każdego. Każdy chce kochać i być kochany. Miłość i bliskie kontakty z ludźmi są niezbędne do życia. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej udało się wolontariuszom oraz uczniom klasy 4a sprawić, aby każdy czuł się tego dnia doceniony. Uczniowie wykonali śliczne walentynkowe kartki i z ogromnym entuzjazmem obdarowywali nimi pracowników i uczniów obecnych w szkole. To kolejna inicjatywa Szkolnego Koła Wolontariatu, do której dołączyli młodsi uczniowie. Jesteście wspaniali !!!

 

Laurka dla  chorego.

11 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz ze społecznością szkolną przygotowali dla mieszkańców Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego laurki. Drobne gesty są ważne dla osób chorych, zwłaszcza tych ciężko i przewlekle chorujących. Mam nadzieję, że dzięki tym laurkom pojawi się uśmiech na twarzach mieszkańców ZOL i choć na chwilę zapomną o swoich troskach. Uczniowie kolejny raz stanęli na wysokości zadania i przygotowali piękne laurki.

 

GRUDZIEŃ

 

 

Wolontariat w świetlicy szkolnej.

W ciągu całego semestru wolontariusze naszej szkoły podczas dużych przerw systematycznie pomagali nauczycielom w pracy w stołówce szkolnej. Ich zaangażowanie, umiejętności organizacyjne, radość z wykonywanych zadań oraz zapał do pracy i wytrwałość są wzorem godnym naśladowania.

Dziękujemy wychowawcom świetlicy, którzy zawsze chętnie i z uśmiechem współpracują z wolontariuszami, służąc pomocą i wyrozumiałością.

 

Świąteczna zbiórka dla seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Gnieźnie.

W tym roku uczniowie zebrali dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej środki kosmetyczne i higieniczne. Jak zwykle mogliśmy liczyć na życzliwość i otwarte serce uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli. Pamiętajmy, że okazane dobro zawsze wraca. W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra.

 

Kartka dla mieszkańców Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Gnieźnie.

Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunami zaprosiło uczniów szkoły do wykonania świątecznej kartki. Otrzymaliśmy 170 kartek, które przekazaliśmy mieszkańcom ZOL. Dzięki nim mieszkańcy ośrodka poczuli się otoczeniem pamięcią, wsparciem i życzliwością.

 

Opatrunek na ratunek.

Dzięki dobroci uczniów naszej szkoły i ich rodziców kolejna akcja wolontariuszy zakończyła się ogromnym sukcesem. Zebraliśmy mnóstwo materiałów opatrunkowych. Były to między innymi: kompresy, bandaże, gazy opatrunkowe, plastry, rękawiczki jednorazowe, maseczki i płyny do odkażania, kremy, Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę akcję. Największą nagrodą jest świadomość, że pomogliśmy polskim lekarzom pracującym w odległych od nas krajach w ratowaniu zdrowia najuboższych pacjentów.

 

 

LISTOPAD

 

Zbiórka gier i maskotek dla dzieci z oddziałów onkologicznych.

Wolontariusze ochoczo przystąpili do kolejnych akcji. Tym razem zorganizowali zbiórkę gier oraz maskotek dla dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych w Polsce. Zebrane przedmioty zostały wysłane do podopiecznych fundacji GDY LICZY SIĘ CZAS. To nasz mały promyk nadziei i ciepła dla tych, który są chory i często smutni.

BARDZO DZIĘKUJEMY UCZNIOM I ICH RODZICOM ZA OTWARTE SERCE NA POTRZEBY DZIECI

 

 

WRZESIEŃ / PAŹDZIERNIK

 

Światełko pamięci.

Uczniowie z naszego Szkolnego Koła Wolontariatu udali się na cmentarz św. Piotra w Gnieźnie. Tam porządkowali opuszczone groby, grabili liście wokół nagrobków oraz zapalali znicze. Uczestniczący w tej akcji uczniowie uczyli się szacunku do tradycji i poszanowania miejsca pamięci o zmarłych.

 

Pełna miska dla schroniska.

Zakończyliśmy zbiórkę dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Gnieźnie. To właśnie tam swój dom znajdują zmęczone, schorowane, często wyeksploatowane do granic możliwości zwierzęta. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w tę akcję. Mimo tak trudnego czasu, w jakim musimy się odnaleźć pokazujemy, jak wiele można zrobić gdy za dobrymi chęciami idzie również działanie. Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za okazane wsparcie i przyniesione produkty.

 

ROK SZKOLNY 2021/2022







treść została wydrukowana ze strony
http://sp3.gniezno.pl/strona,.html