„A ja jestem Polak mały”

2018-06-21

W drugim semestrze, pani Izabela Kiełczewska nawiązała współpracę z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna Filia nr 2, a do swej inicjatywy zaprosiła panią Jadwigę Kierzenkowską z biblioteki szkolnej. Zaowocowało to udziałem w projekcie edukacyjnym „A ja jestem Polak mały”, realizowanym przez BPMG oraz Urząd Miejski w Gnieźnie.

W kwietniu zaprosiliśmy panią Ewę Jaworską, kierownika Filii nr 2, która w obrazowy sposób opowiedziała uczniom klas IV o roli naszego miasta, w którym koronowało się pięciu pierwszych królów Polski, w historii naszego narodu. W maju odbyło się spotkanie „Dziedzictwo kulturowe od kuchni” dla młodzieży klas VII na terenie Biblioteki z panem Łukaszem Muciokiem, nauczycielem i wykładowcą zagadnień związanych z zarządzaniem i logistyką, działaczem społecznym i kulturalnym, od kilku lat zajmującym się promowaniem produktów lokalnych. Reprezentanci klas VII, których wytypowała pani Iza, mieli okazję spróbować produktów, które gościły na stołach naszych dziadów i pradziadów: zajadali się pysznym dżemem z malin, gasili pragnienie w ten upalny dzień chyćką, czyli syropem z kwiatów bzu oraz syropem z mniszka lekarskiego. Pani Ewa poprosiła uczniów naszej szkoły, aby na podsumowanie projektu przygotowali krótkie przedstawienie. Oczywiście wyzwanie zostało przez nas przyjęte. Pani Iza szybko zorganizowała grupę chętnych uczniów, którzy już nie pierwszy raz wykazali się swoimi umiejętnościami na scenie, a pani Jadwiga przygotowała scenariusz, który ćwiczyliśmy długimi tygodniami. W ramach zakończenia projektu, 12 czerwca, klasa IVd wystąpiła przed gośćmi, w tym panem Tomaszem Budaszem, prezydentem Gniezna, w przedstawieniu „Polska to bardzo ciekawy kraj”. W tle pojawiła się prezentacja multimedialna, którą przygotowała pani Iza.