Cmentarze trzech kultur, czyli lekcja historii

2017-11-02

W ramach współpracy międzyszkolnej, 27 października, uczniowie naszej szkoły wraz z kolegami ze Szkoły Podstawowej w Fałkowie zapalili znicze na cmentarzach olenderskich w Wierzycach i Rakowie oraz na cmentarzu żydowskim w Czerniejewie.

AutorkÄ… projektu, którego celem byÅ‚a żywa lekcja historii regionu, poÅ‚Ä…czona z kultywowaniem listopadowych tradycji pamiÄ™ci o zmarÅ‚ych, jest pani Emilia Urbaniak-Kmiecik, nauczycielka jÄ™zyka angielskiego w naszej szkole, regionalistka, patriotka lokalna, która swojÄ… pasjÄ… zaraża coraz szersze krÄ™gi mÅ‚odych ludzi. Uczniowie biorÄ…cy udziaÅ‚ w projekcie pomogli w uporzÄ…dkowaniu cmentarza ewangelickiego rodziny Kelmów w Wierzycach: pozbierali gaÅ‚Ä…zki i wypalone znicze, zagrabili skoszonÄ… trawÄ™, zapalili nowe znicze. Uczniowie z FaÅ‚kowa zÅ‚ożyli wieÅ„ce, które przygotowali wÅ‚asnorÄ™cznie, pod opiekÄ… wychowawczyni pani Teresy Kasprzak, wspóÅ‚autorki projektu. Z kolei pani Izabela KieÅ‚czewska, nauczycielka historii naszej szkoÅ‚y, dÅ‚ugo opowiadaÅ‚a dzieciom o burzliwej historii naszej ojczyzny. – DziÄ™ki uprzejmoÅ›ci proboszcza parafii w Czerniejewie, ksiÄ™dza Adama Kapki, obejrzeliÅ›my slajdy z krypty polskiej, katolickiej rodziny Skórzewskich, znajdujÄ…cej siÄ™ pod oÅ‚tarzem tego koÅ›cioÅ‚a. ZwiedziliÅ›my też paÅ‚ac Lipskich w Czerniejewie – mówi pani E. Urbaniak-Kmiecik. W zorganizowaniu tej niezwykÅ‚ej wycieczki pomogÅ‚y również panie Dorota Chuda i MaÅ‚gorzata Mrożek, nauczycielki ze szkoÅ‚y w FaÅ‚kowie.