„Dopalacze niszczą życie”

2018-02-12

We wtorek, 6 lutego, nasza szkoła gościła policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie: st. asp. Krzysztofa Sochę z Wydziału Prewencji oraz z dzielnicowego asp. Tadeusza Koperskiego. Spotkanie zorganizowała pani Małgorzata Frątczak dla uczniów klas siódmych.

Spotkanie odbyło się w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Dopalacze niszczą życie” związanego z zażywaniem dopalaczy i skutkami ich działania. Głównym celem realizowanego programu jest ochrona młodzieży przed zgubnymi skutkami jednej z najgorszych plag współczesnego społeczeństwa, jakimi są dopalacze oraz zapobieganie sięganiu po nieznane w działaniu substancje psychoaktywne. Środki te swym działaniem mogą przypominać narkotyki, z równie tragicznymi skutkami. Podkreślono, że już pierwsze zażycie tych szkodliwych substancji, może uzależnić, a także doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Profilaktyk przekazał uczniom wiedzę na temat konsekwencji zdrowotnych, psychologicznych, neurologicznych, społecznych i prawnych zażywania substancji zastępczych i środków odurzających. Działania substancji typu Mocarz, Tajfun, czy innych o ciekawie brzmiących nazwach i występujących pod różnymi postaciami (proszku, tabletki, suszu) nikt nie jest w stanie przewidzieć. Zażycie tych środków przez młodego człowieka może wywoływać nietypowe reakcje organizmu typu halucynacje, agresję, a u niektórych nawet zatrzymanie akcji serca i śmierć. W środkach masowego przekazu, co jakiś czas pojawiają się informacje, np. o śmierci 13-letniej dziewczynki albo, że ktoś pod wpływem dopalaczy dokonał przestępstwa. Przytoczone przez policjantów przykłady mają być przestrogą dla naszych uczniów. Zaproszeni policjanci kreowali wzorce życia wolnego od uzależnień, wskazywali alternatywy dla zażywania narkotyków-dopalaczy, zachęcali do rozwijania własnych zainteresowań oraz pomagania innym. Przekonywali młodych ludzi do budowania mody na życie wolne od uzależnień i uzasadniali konieczność asertywnych zachowań.