Dzień Kropki po raz drugi

2017-09-22

Po raz drugi w naszej szkole, 15 września, obchody Dnia Kropki zorganizowały panie: Magdalena Małolepsza i Violetta Pawlik- Andrzejewska.

Razem z uczniami obejrzeliÅ›my film o maÅ‚ej Vashti, która wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki kropce odkryÅ‚a swój malarski talent. Wspólnie wymyÅ›laliÅ›my swoje znaczki, które nas charakteryzowaÅ‚y. W wielkich kropkach rysowaliÅ›my to, co dla nas najważniejsze w życiu- rodzina, przyjaźń, moje zwierzÄ…tko, zdrowie. ByÅ‚a okazja porozmawiać o tym, co to znaczy piÄ™knie żyć. ChÄ™tnie Å›piewaliÅ›my też piosenkÄ™, że warto zacząć od maÅ‚ego znaczka na kartce wielkie dzieÅ‚o zmian.

Kiedy Peter Reynolds napisaÅ‚ książkÄ™ "The Dot" nie myÅ›laÅ‚ pewnie, że poruszy kropkowy Å›wiat i to dosÅ‚ownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i mÅ‚odzieży, zdobywcÄ… wielu nagród. Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniÅ‚a Å›wiat maÅ‚ej Vashti, albo o Vashti, która dziÄ™ki kropce uwierzyÅ‚a w siebie. Książka zostaÅ‚a przetÅ‚umaczona na ponad dwadzieÅ›cia jÄ™zyków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczÄ™dnie, znakomite rysunki pozwalajÄ… nawet maÅ‚ym dzieciom, które nie potrafiÄ… czytać polubić dziewczynkÄ™, gÅ‚ównÄ… bohaterkÄ™ utworu. Kropka z książeczki o Vashti staÅ‚a siÄ™ pretekstem do zorganizowania wielkiej Å›wiatowej akcji - MiÄ™dzynarodowego Dnia Kropki. Od oÅ›miu lat, wÅ‚aÅ›nie 15 wrzeÅ›nia obchodzi siÄ™ International Dot Day. Jest to Å›wiÄ™to kreatywnoÅ›ci, odwagi i zabawy. Motywem przewodnim jest kropka. PowstajÄ… kropkowe dzieÅ‚a sztuki, filmy animowane, matematyczne Å‚amigÅ‚ówki, labirynty i festiwale talentów.