Filharmonia pomysłów, czyli koncerty dla najmłodszych

2019-06-17

W roku szkolnym 2018/19 wszystkie dzieci z klas 1-3 co miesiąc brały udział w koncertach Filharmonii Pomysłów z Poznania. Spektakle muzyczne odbywały się pod hasłem „Miasteczko Symfonia”. W tym niezwykłym miasteczku każda ulica, plac, budynek i skwer ma swojego mieszkańca, któremu zawdzięcza muzyczną nazwę.

Podczas październikowego spotkania najmłodsi uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca dyrygenta oraz do czego służy batuta. Aktorzy pantomimy w spektaklu „Teatr Ziuty Batuty” opowiedzieli historię o dyrygencie zaklętym w ramie starego obrazu, czarodziejskiej pałeczce i zapomnianym teatrze. A wszystko to przy akompaniamencie pianina i specjalnych efektów dźwiękowych. W listopadzie najpierw udaliśmy się do Ministerstwa Muzyki, gdzie przypomnieliśmy sobie podział instrumentów na dęte, strunowe i perkusyjne oraz dowiedzieliśmy się kim chciał zostać Minister Muzyki w młodości. Następnie odwiedzili nas goście z Peru z przedstawieniem muzycznym pt. „Instytut Nudynapudynazologii Stosowanej”. Muzycy zaprezentowali nam instrumenty wykonane z drewna oraz bambusa. W grudniu dzieci odwiedziły Stację Bębnową na wyspie Bunga-Bonga. Poznały małego tancerza Tup-Tupa, jego magiczny mówiący bębenek oraz afrykańską tancerkę Manuelę, z którymi uczyły się tańca afrykańskiego, a także poznawały oryginalne afrykańskie instrumenty. W lutym akcja toczyła się w Supermarkecie Tańczących Skarpet. Tym razem artyści zapoznali dzieci z różnymi rodzajami tańca. Był hip- hop, balet, rumba i rock and roll. Na koniec dzieci tańczyły razem z artystkami i jak co miesiąc świetnie się bawiły. W marcu gościliśmy Filharmonię Pomysłów z koncertem pod tytułem „Galeria Ustrojstw Muzycznych”. Aktorzy przenieśli nas w świat muzyki elektronicznej, towarzyszył im w tym muzyczny wynalazek „Maszyna Muzolina”. W kwietniu uczniowie dowiedzieli się jak zbudowana jest harfa oraz usłyszeli jej kojące brzmienie. Dzieci miały okazję, żeby zobaczyć fantastyczne pokazy taneczne w wykonaniu baletnicy, a także sami próbowali wykonać kilka baletowych figur. W maju dzieci odwiedziły ulicę Sonika Saksofonika. Tam poznały rodzinę saksofonów, ich budowę i dźwięki, jakie można z nich wydobyć, profesora Saksofonika i jego miłosne kłopoty. Wszystko to opowiedział aktor lalkarz przy muzyce jazzowej granej przez trzech saksofonistów. W czerwcu dzieci miały okazję zobaczyć i posłuchać wiolonczeli, a dokładniej Manueli Wiolonczeli. Jak przystało na damę, Manuela dała popis dobrych manier, a także odbył się pojedynek na struny.

Dzięki koncertom przez cały rok szkolny było wesoło, radośnie i bardzo muzycznie!