Historyczna przygoda

2017-09-18

W czwartek, 14 września, uczniowie klasy 3d pod opieką swojej wychowawczyni pani Iwony Olszewskiej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Gnieźnie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach muzealnych poświęconych narodzinom państwa polskiego.

Historyczna przygoda w Muzeum PaÅ„stwa Polskiego rozpoczęła siÄ™ od obejrzenia filmu w technologii 3D ukazujÄ…cego poczÄ…tki paÅ„stwa polskiego. Poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii trzecioklasiÅ›ci mogli przenieść siÄ™ w czasy pierwszych Piastów. Na wystawie uczniowie obejrzeli m. in. rekonstrukcjÄ™ drewnianego waÅ‚u grodu w Gnieźnie z X w., dokumenty, kopiÄ™ wÅ‚óczni, którÄ… Otton III podarowaÅ‚ Chrobremu, pieczÄ™cie, insygnia królewskie, rzeźby. Dużym zainteresowaniem cieszyÅ‚y siÄ™ przedmioty codziennego użytku: mÄ…tewka, gliniane naczynia, grzebienie, zabawki, skórzane obuwie. Zachwyt wzbudziÅ‚a przepiÄ™kna biżuteria oraz elementy wyposażenia Å›redniowiecznych wojów, które dzieci mogÅ‚y przymierzyć i poczuć klimat dawnych lat. Pod koniec zajęć odbyÅ‚ siÄ™ konkurs sprawdzajÄ…cy spostrzegawczość dzieci. Ta barwna podróż w czasie do Å›redniowiecznego Gniezna potrafiÅ‚a wywoÅ‚ać zachwyt i zainteresowanie zwiedzajÄ…cych. To byÅ‚a bardzo atrakcyjna lekcja historii.