Nietypowa lekcja chemii

2022-10-18

Na pewną piątkową lekcję chemii, która miała tak jak zazwyczaj odbyć się w murach naszej szkoły, pani Justyna Kowalska zaprowadziła uczniów klasy 8d na gnieźnieński rynek, by tam uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych.

Zajęcia prowadzili przedstawiciele RedChilliEvent przy współpracy z Fundacją ORLEN. Odbywały się one w ramach projektu z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza - wynalazcy lampy naftowej i procesu destylacji ropy naftowej, twórcy światowego przemysłu naftowego. Wydarzenie to miało na celu przybliżenie postaci Łukasiewicza, a także zachęcić do proekologicznego myślenia. Uczniowie mogli posłuchać o tradycyjnych źródłach energii, a także o zielonej energii odnawialnej. Można było zobaczyć próbki ropy naftowej, posłuchać o zachodzących z jej udziałem procesach. Używając gogli VR można było zapoznać się z recyklingiem, a także z gospodarowaniem odpadami. Strefa była wyposażona w specjalny rower - zgniatarkę do plastikowych butelek napędzany siłą mięśni nóg. Wiele ciekawostek o elektrostatyce dostarczyło rzadko spotykane urządzenie, jakim jest generator Van de Graaffa, przy którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a niektórym uczniom zjeżyły się włosy na głowie :)