Niezwykłe atrakcje w Biskupinie

2019-10-30

Uczniowie z klasy 2b i klasy 3c uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Biskupina pod opieką swoich wychowawczyń, pani Anny Poremskiej i pani Hanny Muraszko. Wzięli tam udział w jubileuszowym festynie archeologicznym.

Co roku we wrzeÅ›niu Muzeum w Biskupinie staje siÄ™ miejscem festynu archeologicznego, na który zjeżdżajÄ… tysiÄ…ce goÅ›ci z caÅ‚ej Polski i Europy. W tym roku festyn odbyÅ‚ siÄ™ już po raz 25. Z okazji jubileuszu poÅ‚Ä…czone zostaÅ‚y wÄ…tki tematyczne z poprzednich edycji. Gospodarze festynu witali nas w strojach z dawnych epok i pokazywali, jak wyglÄ…daÅ‚o życie czÅ‚owieka w czasach, gdy ksztaÅ‚towaÅ‚o siÄ™ paÅ„stwo polskie. Można byÅ‚o obejrzeć stoiska z wiklinÄ…, miodem, papierem czerpanym i różnorodnÄ… biżuteriÄ…. Można byÅ‚o przez chwilÄ™ poczuć siÄ™ mieszkaÅ„cem Å›redniowiecznej osady, gdzie wyrabia siÄ™ chleb, zbiera miód, tka ubrania, wyrabia narzÄ™dzia u kowala lub stolarza albo piecze w prymitywnych piecach. Szczególnie podobaÅ‚o siÄ™ pieczenie dawnego chleba – „pity”. ByÅ‚ bardzo smaczny. W indiaÅ„skiej wiosce zobaczyliÅ›my repliki przedmiotów codziennego użytku Indian Ameryki PóÅ‚nocnej. ByÅ‚y to m.in. różne rodzaje broni, stroje mÄ™skie, kobiece i dzieciÄ™ce, typowe przedmioty codziennego użytku, indiaÅ„ska biżuteria i ozdoby oraz instrumenty. Indianie zaprezentowali tradycyjny taniec Powwow, a na zakoÅ„czenie wystÄ™pu wspólnie z turystami wykonali taniec Round Dance (taniec przyjaźni). My też wziÄ™liÅ›my w nim udziaÅ‚. Pod osadÄ… biskupiÅ„skÄ… poznaliÅ›my życie wojowników – uzbrojenie, sposoby walki i zwyczaje zwiÄ…zane z bitwami. ZobaczyliÅ›my zainscenizowane zmagania wojów. W strefie „Zrób to sam” uczestniczyliÅ›my w warsztatach plastycznych. Można byÅ‚o wykonywać paciorki z modeliny na wzór szklanych znalezisk archeologicznych, robić ozdoby z druciku na wzór znalezisk archeologicznych, bawić siÄ™ z bursztynem oraz lepić naczynia z gliny. W strefie „Gier i zabaw” uczestniczyliÅ›my w dawnych grach i zabawach. ByÅ‚o m.in. Å‚owienie rybek, przeciÄ…ganie liny, szczudÅ‚a. Wyjazd byÅ‚ bardzo udany i czas minÄ…Å‚ nam niepostrzeżenie. Bogaci w wiedzÄ™ i nowe doÅ›wiadczenia oraz wspaniaÅ‚e pamiÄ…tki wszyscy wrócili szczęśliwi z tej niesamowitej podróży w czasie.