Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu!

2019-12-03

W dniach 18.11 - 22.11 nasza szkoła uczestniczyła w Międzynarodowym Tygodniu Edukacji Globalnej. Przez cały tydzień prowadzone były rozmaite zajęcia skupiające się na celach zrównoważonego rozwoju.

W ramach TEG2019 Pani Joanna Paterka prowadziła zajęcia z języka angielskiego dla klas 2,3,6 oraz 7. Uczniowie dyskutowali o zmianach klimatycznych, poznawali nowe słownictwo dotyczące ochrony środowiska i wykonywali prace plastyczne. Klasy 2 i 3 projektowały plakat zachęcający do ratowania naszej planety. Klasy 6 oraz 7 wykonywały logo akcji, uczniowie czytali artykuły w języku angielskim oraz oglądali film na temat zmian klimatu oraz ich następstw. Ciekawą częścią zajęć była dyskusja o problemach klimatycznych i kroki jakie może podjąć każdy z nas w celu uratowania Ziemi.

Uczniowie klasy 7a podczas lekcji prowadzonej przez PaniÄ… DagmarÄ™ Ostrowska w ramach projektu Edukacji Globalnej wziÄ™li udziaÅ‚ w Debacie Oxfordzkiej na temat: "czy ludzie mogÄ… wpÅ‚ynąć na zmiany zachodzÄ…ce w klimacie". Zarówno przedstawiciele Opozycji, jak i Propozycji spisali siÄ™ na medal, przedstawiajÄ…c swoje tezy i podważajÄ…c argumenty zawarte w wypowiedziach grupy przeciwnej. Uczniowie przy okazji poznali schemat Debaty Oxfordzkiej, uczÄ…c siÄ™ kultury sÅ‚owa, nieprzerywania wypowiedzi osobie zabierajÄ…cej gÅ‚os. Nad przebiegiem debaty nadzór sprawowaÅ‚ MarszaÅ‚ek, Expert, Sekretarz kontrolujÄ…cy czas wypowiedzi oraz jury.

Uczniowie klasy 1c oraz 1b wziÄ™li udziaÅ‚ w dwóch konkursach plastycznych przeprowadzonych przez PaniÄ… MagdalenÄ™ MaÅ‚olepszÄ… - pt. "Ziemia nasza planeta" oraz "Dzieci z różnych stron Å›wiata". Konkursom towarzyszyÅ‚y lekcje tematyczne odnoszÄ…ce siÄ™ do problemów wspóÅ‚czesnego Å›wiata. Natomiast w hol szkolnym, przy pomocy uczennic z klasy 5a, umieszczona zostaÅ‚a gazetka TEG2019.

Ponadto w Å›rodÄ™ 20.11 w holu szkolnym oraz na stronie internetowej zawisÅ‚ niezwykÅ‚y plakat, skierowany do klas 8..."czekamy na zgÅ‚oszenie 5 zespoÅ‚ów"... i tak zaczęła siÄ™ MAGIA gry terenowej. SkanujÄ…c kod QR zgÅ‚osiÅ‚o siÄ™ 20 Å›miaÅ‚ków, podzielonych na 5 drużyn, zaopatrzonych w oręże każdego nastolatka: telefon komórkowy z poÅ‚Ä…czeniem do Internetu, możliwoÅ›ciÄ… robienia zdjęć oraz skanowania kodów QR. Wszyscy uczestnicy zjawili siÄ™ w piÄ…tek 22.11 punktualnie o godzinie 19.00 w szkole. Po przedstawieniu ogólnego regulaminu, zasad, uczniowie przystÄ…pili rozwiÄ…zywania quizów, testów, oraz zadaÅ„ o tematyce problemów wspóÅ‚czesnego Å›wiata. CaÅ‚ej grze towarzyszyÅ‚o sporo Å›miechu. Uczniowie wykazywali siÄ™ pomysÅ‚owoÅ›ciÄ…, sprytem oraz wiedzÄ….
Organizatorami oraz opiekunami tygodnia edukacji globalnej w naszej szkole byli: Pani Magdalena Małolepsza, Pan Sebastian Kania, Pani Blanka Szczepanowska, Pani Joanna Paterka, Pani Dagmara Ostrowska oraz Pani Grażyna Paulus-Chmiel.