„Podróż do przeszłości”

2017-04-29

Z niewielkim wyprzedzeniem, bo już w piątek, 28 kwietnia, obchodziliśmy w naszej szkole Święto Konstytucji 3 Maja. Patriotyczna uroczystość przypomniała wydarzenia sprzed 226 lat.

Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego w obecności sztandaru szkoły. Chwilę później, pan dyrektor Radosław Sobkowiak przypomniał okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Zachęcał też uczniów do wzięcia udziału w miejskich obchodach trzeciomajowego święta i do wywieszenia na domach biało-czerwonych flag już 2 maja, w Święto Flagi. Część oficjalną uroczystości, którą prowadziła pani Beata Rewers-Krawczyk, zakończył jak zwykle hymn naszej szkoły, pieśń „Pod sztandarem świętego Wojciecha”. Natomiast chwilę później, w części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klasy 6d, którzy pod kierunkiem swojej wychowawczyni, pani Anny Kaźmierskiej przygotowali spektakl pt. „Podróż do przeszłości”. Publiczność mogła obejrzeć sceny dziejące się współcześnie oraz przenieść się w czasie do sali obrad Sejmu Wielkiego w czasie, gdy ten pracował nad konstytucją, uchwaloną ostatecznie 3 maja 1791 roku. Pojawiło się tam wiele historycznych postaci: król Stanisław August Poniatowski, marszałek sejmu Stanisław Małachowski, posłowie postępowi: Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki oraz konserwatywni: Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski, a także stojący na czele demonstracji mieszczan Jan Dekert. Tę pouczającą wycieczkę w przeszłość zakończyły patriotyczne wiersze, a całość uzupełniły piosenki „Ojczyzna” i „Pytasz mnie” w wykonaniu chóru szkolnego.