Polsko-rumuńska współpraca w naszej szkole

2019-01-08

Od 28 listopada do 3 grudnia nasza szkoła zorganizowała projekt wymiany międzynarodowej. Tym razem uczestniczyła w nim młodzież z naszej szkoły oraz grupa z miejscowości Sibiu w Rumunii wraz z opiekunami.

GÅ‚ównym cele projektu byÅ‚a integracja mÅ‚odych ludzi z Polski i Rumunii, a wszystko odbywaÅ‚o siÄ™ w trakcie zajęć opartych grach i zabawach, które prowadzili nasi nauczyciele, panie: Dagmara Ostrowska, Sylwia Jóźwiak-Drela, Agnieszka Szymczak i Anita Gawron. DziÄ™ki warsztatom integracyjnym zostaÅ‚y przeÅ‚amane pierwsze lody, co daÅ‚o podwaliny pod dalsze, wspólne dziaÅ‚ania.

Ważnym elementem projektu byÅ‚o zachÄ™cenie uczestników do aktywnoÅ›ci interkulturowych, poznawania nowych zwyczajów oraz kultur obu paÅ„stw, a przede wszystkim nauka tolerancji dla wszelkiej odmiennoÅ›ci i szeroko pojÄ™ta integracja. Najważniejsza byÅ‚a jednak nauka i doskonalenie jÄ™zyka angielskiego, w którym przede wszystkim komuni8kowaÅ‚a siÄ™ mÅ‚odzież. Uczestnicy wymiany poszerzali swoje umiejÄ™tnoÅ›ci podczas warsztatów tanecznych, muzycznych, aktorskich i jÄ™zykowych. Wszyscy jednakowo aktywnie byli zaangażowani w ideÄ™ projektu, w którego trakcie mÅ‚odzież zwiedzaÅ‚a Muzeum PoczÄ…tków PaÅ„stwa Polskiego, katedrÄ™ poznaÅ„skÄ… oraz gnieźnieÅ„skÄ…, a także UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski w Poznaniu.

ZwieÅ„czeniem projektu byÅ‚a inscenizacja legendy „O Lechu, Czechu i Rusie” w jÄ™zyku angielskim. Sztuka zostaÅ‚a wystawiona w naszej szkole dla uczniów i nauczycieli. Uczestnicy mogli przekonać siÄ™ jak istotnÄ… umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… jest posÅ‚ugiwanie siÄ™ jÄ™zykiem obcym. Projekt zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ wspólnÄ… kolacjÄ…, podczas której goÅ›cie mogli skosztować naszych potraw regionalnych, przygotowanych przez naszych uczniów wraz z opiekunami.

Cele projektu zostaÅ‚y osiÄ…gniÄ™te. Wspólna praca i zabawa pokazaÅ‚y, że mÅ‚odzież potrafi przeÅ‚amywać bariery. Uczniowie z obu krajów dobrze siÄ™ poznali, polubili, zawiÄ…zaÅ‚y siÄ™ przyjaźnie, na co miaÅ‚a wpÅ‚yw dobra atmosfera.