Polsko-Ukraińsko-Włoska Wymiana Młodzieży

2017-11-07

Od 17 do 26 października nasza szkoła po raz kolejny zorganizowała projekt wymiany międzynarodowej, który współfinansowany był przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Gniezna. W tym roku uczestniczyła w nim młodzież z naszej szkoły, z Humania na Ukrainie i Anagni we Włoszech. Każda grupa liczyła 15 uczestników oraz 3 opiekunów.

Celem programu byÅ‚o pobudzanie uczestników do aktywnoÅ›ci interkulturowych, poznawania nowych zwyczajów oraz kultur, a przede wszystkim nauka tolerancji i integracja. Najważniejszym jednak byÅ‚a nauka i doskonalenie jÄ™zyka obcego. Podstawowym jÄ™zykiem komunikacji mÅ‚odzieży z tych miast byÅ‚ jÄ™zyk angielski. Uczestnicy swoje umiejÄ™tnoÅ›ci poszerzali podczas warsztatów tanecznych, aktorskich, plastycznych, muzycznych i jÄ™zykowych prowadzonych w szkole i w Miejskim OÅ›rodku Kultury w Gnieźnie. Program zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ sukcesem, szczególnie podczas przedstawienia teatralnego pt. „O sierotce Marysi i siedmiu krasnoludkach” w jÄ™zyku angielskim na scenie Miejskiego OÅ›rodka Kultury. WystÄ™p zachwyciÅ‚ licznie zebranych goÅ›ci, w tym m.in. pana Tomasza Budasza, prezydenta Gniezna, jego zastÄ™pcÄ™, pana MichaÅ‚a PowaÅ‚owskiego, pana Mariana PokÅ‚adeckiego, dyrektora WydziaÅ‚u Edukacji, rodziców i uczniów ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 5 w Gnieźnie. Projekt ten miaÅ‚ mobilizujÄ…cy wpÅ‚yw do dalszych dziaÅ‚aÅ„. Uczestnicy mogli przekonać siÄ™, jak istotnÄ… umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… jest posÅ‚ugiwanie siÄ™ jÄ™zykiem obcym, jak otwiera granice Å›wiata. Spotkania takie zawsze mobilizujÄ… mÅ‚odzież do nauki jÄ™zyka oraz wskazujÄ… jak szybko i piÄ™knie zostajÄ… zawierane i zacieÅ›niane przyjaźnie miedzy mÅ‚odymi ludźmi, które nierzadko trwajÄ… dÅ‚ugie lata. Lekcja tolerancji i dialogu miÄ™dzykulturowego zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ przyjaźniÄ… mÅ‚odzieży z Polski, Ukrainy i WÅ‚och. W pogÅ‚Ä™bieniu znajomoÅ›ci pomogÅ‚y również liczne spotkania i wizyta w rodzinnych domach uczestników. Przyjazna atmosfera, dobra zabawa oraz wspólna praca sprawiÅ‚y, że mÅ‚odzież bardzo szybko znalazÅ‚a tematy do rozmów, które odbywaÅ‚y siÄ™ w jÄ™zyku angielskim.