Święty Wojciech - Patron naszej szkoły i Gniezna

2021-04-21

Dzień 23 kwietnia już od dawna jest dla naszej społeczności szkolnej oraz miejskiej najważniejszą datą w roku. Obchodzimy bowiem święto Patrona, oraz imieniny miasta Gniezna, wszystko to za sprawą Świętego Wojciecha. Dlatego chcielibyśmy zaprosić do wspólnych obchodów.

W zwiÄ…zku z sytuacjÄ… pandemii, musieliÅ›my zrezygnować z tradycyjnych szkolnych uroczystoÅ›ci. Zabraknie m.in. akademii przedstawiajÄ…cej żywot Åšw. Wojciecha, wystawy prac uczniowskich, nie spotkamy siÄ™ z gośćmi z Gniezna, Polski i z miast partnerskich z caÅ‚ej Europy. Jednak czujÄ…c potrzebÄ™ propagowania oraz kultywowania tradycji, w ramach szkolnych obchodów, Pani Sylwia Mielcarek oraz Pani Agnieszka Szymczak zapraszajÄ… co wziÄ™cia udziaÅ‚u w konkursie historycznym pt. "ÅšwiÄ™ty Wojciech - Patron mojej szkoÅ‚y i Gniezna". W ramach, którego uczniowie mogÄ… wykonać album, plakat, kolage, broszurÄ™, gazetkÄ™, prezentacjÄ™ multimedialnÄ… lub też innÄ… formÄ™ przestrzennÄ…, której zdjÄ™cie należy przesÅ‚ać do swojego nauczyciela historii w terminie do 30 kwietnia 2021r. RozstrzygniÄ™cie konkursu nastÄ…pi po 4 maja 2021r.

PiÄ…tek 23 kwietnia to również dzieÅ„, w którym obchodzimy Imieniny Gniezna. Tu również nie bÄ™dzie nam dane uczestniczyć w tradycyjnej procesji, koncercie na Rynku, czy jarmarku, jednakże pomimo tych niedogodnoÅ›ci Prezydent Miasta Gniezna zaprasza do wziÄ™cia udziaÅ‚u w wyjÄ…tkowych obchodach. Oto kilka spoÅ›ród jutrzejszych wydarzeÅ„:

Imieniny Gniezna na antenie "Radio Gniezno 104,3 FM" - czyli audycja z ciekawymi gośćmi, muzykÄ… w wykonaniu gnieźnieÅ„skich artystów oraz konkursy z nagrodami.

Króliki z "Traktu Królewskiego" przywdziejÄ… imieninowe atrybuty, zachÄ™cajÄ…c do wykonania i udostÄ™pnienia wspólnego zdjÄ™cia.

Przeniesienie obchodów do Internetu: warto Å›ledzić  #ImieninyGniezna  i zÅ‚ożyć życzenia w dowolnej formie w sieci.

Ponadto, czymÅ› dla Å‚asuchów sÄ… "Wojciacha", czyli gnieźnieÅ„skie przysmaku pieczone specjalnie na Å›wiÄ™to miasta. Do nabycia w wybranych piekarniach oraz cukierniach.

23 kwietnia jest Å›wiÄ™tem Gniezna i Trójki. Warto w tym dniu pomyÅ›leć o tym wszystkim co sprawia, że jesteÅ›my dumni z miejsca, w którym mieszkamy i siÄ™ uczymy!