Szkoła dla Rodziców pomogła

2017-06-19

Zakończyłyśmy zajęcia w ramach Szkoły dla Rodziców opartej na książce Faber Adele i Mazlish Elaine „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”.

Ostatnie trzy spotkania dotyczyły:

1. Sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów sześcioma krokami metody bez porażek wg Gordona.

2. Zachęcania dzieci do samodzielności przez wspieranie - bez wyręczania.

3. Pomocnych pochwał i zachęt budujących wiarę dziecka w siebie.

Jako prowadzące jesteśmy pod dużym wrażeniem zaangażowania uczestniczek. Jest nam ogromnie miło, że i Panie uznały ten czas za ważny. Poproszone o kilka słów refleksji na temat zajęć, napisały między innymi:

Spotkania te pomogły mi lepiej zrozumieć zachowania córki. Uświadomiły mi wiele kwestii związanych z uczuciami i emocjami jakie jej towarzyszą (…) dowiedziałam się jak mogę jej pomóc sobie z równie trudnymi sytuacjami radzić. Spotkania te w doskonały sposób pomogły mi również pogłębić swoją relację z córką (…) Córka chętniej wykonuje moje prośby i otwiera się w rozmowach ze mną”

Jestem mile zaskoczona i równie zadowolona ze wszystkich metod i pomocy dydaktycznych, jakie w trakcie spotkań wspólnie wykorzystałyśmy”

(…) na spotkaniach prowadzące uświadomiły mi, jak ważna jest dla dziecka akceptacja jego uczuć (…)

Spotkania utwierdziły mnie, że okazywanie troski nie jest równoznaczne z wyręczaniem we wszystkim. Pozwalanie na samodzielność wpływa pozytywnie na poczucie wartości dziecka”

Panie wskazały jakie zachowania utrudniają dobrą relację z dzieckiem, pokazały takie sposoby postępowania, aby dziecko chciało z nami współpracować. Wiele metod z naszego szkolenia wykorzystałam już w relacjach z własnymi dziećmi i nie tylko. Jestem pod wielkim wrażeniem ich skuteczności.”

Dziękujemy Paniom za wspólny czas. Życzymy wielu radości w wychowywaniu waszych pociech.

Urszula Romanowska

Joanna Wesołowska