Szkoła dla Rodziców uczy wychowywać

2017-05-08

20 i 27 kwietnia, w ramach Szkoły dla Rodziców zrealizowałyśmy III i IV część zajęć. Poszukując sposobów na zachęcenie dziecka do współpracy zastanawiałyśmy się co najczęściej robią rodzice, aby nakłonić dzieci do działania.

Przekupstwo, groźby, kary, krytyka i sarkazm kłóciły się z naszą ambitną listą „Do jakich wartości wychowujemy nasze dzieci”. Dlatego wprowadziłyśmy w życie podpowiedzi autorek: 1. Opisz co widzisz; 2. Udziel informacji; 3. Powiedz to jednym słowem; 4. Opisz, co czujesz; 5. Daj dziecku wybór; 7. Napisz liścik.

Na początku IV sesji mamy komentowały skuteczność powyższej metody, ciesząc się, że bezkonfliktowo uzyskały współpracę ze swoimi pociechami. Spotkanie dotyczące karania uprzytomniło nam jakie emocje wywołują kary w dzieciach, oraz to, że często osiągamy efekt odwrotny do zamierzonego. Okazało się, że zastąpienie kar właściwym działaniem i konsekwencjami daje lepsze rezultaty, więc… zamiast karania: 1.Wyraź swoje uczucia; 2. Określ oczekiwania; 3. Wskaż dziecku jak można naprawić błąd; 4. Poinformuj o konsekwencjach; 5. Podejmij działanie; 6. Rozwiąż problem.

Podane wyżej sposoby poparte odgrywanymi scenkami przekonały nas, że tak się da! Życzymy mamom powodzenia w ich wcielaniu w życiu codziennym.

W związku z uroczystościami I komunii świętej, na prośbę mam, kolejne spotkanie odbędzie się 25 maja 2017 r.

Urszula Romanowska pedagog SP 2

Joanna Wesołowska pedagog SP 3