To już 10 lat ze świętym Wojciechem

2018-04-23

W piątek, 20 kwietnia, jak co roku bardzo uroczyście, w obecności wielu znakomitych gości świętowaliśmy Dzień Patrona. Było to jednak święto szczególne, bo w tym roku przypada 10. rocznica nadania naszej szkole imienia świętego Wojciecha.

Obchody tradycyjnie rozpoczęła msza Å›wiÄ™ta w katedrze, odprawiona pod przewodnictwem ksiÄ™dza biskupa Krzysztofa WÄ™tkowskiego. NastÄ™pnie spotkanie w szkole otworzyÅ‚a piÄ™kna część artystyczna, przygotowana przez uczniów wedÅ‚ug scenariusza i pod kierunkiem pani Agnieszki Nowakowskiej. W przygotowaniu przedstawienia pomagaÅ‚y też panie: Wanda SzymaÅ„ska, Grażyna Paulus, Justyna Formalik i Anna Kaźmierska. WÅ›ród bardzo licznych goÅ›ci specjalnych byli m.in.: Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce, ksiÄ…dz arcybiskup Henryk MuszyÅ„ski, prymas – senior, Witold Horowski, konsul honorowy Ukrainy, Renata MataczyÅ„ska – konsul honorowy Czech, poseÅ‚ Zbigniew Dolata, prezydent Gniezna Tomasz Budasz wraz z zastÄ™pcÄ… – MichaÅ‚em PowaÅ‚owskim, prof. Oksana Zabolotna i prof. Switlana Czorna z Humania na Ukrainie, byÅ‚y prezydent Gniezna – Jacek Kowalski i wielu innych. GoÅ›cie w swoich wystÄ…pieniach podkreÅ›lali osiÄ…gniÄ™cia dydaktyczne naszej szkoÅ‚y oraz zasÅ‚ugi na polu budowania wspóÅ‚pracy ze szkoÅ‚ami zza granicy, szczególnie z Humania na Ukrainie. Prezydent Gniezna wyróżniÅ‚ Medalami Koronacyjnymi: prof. OksanÄ™ ZabolotnÄ… oraz pracowników naszej szkoÅ‚y, panie: BlankÄ™ SzczepanowskÄ…, JustynÄ™ Formalik, GrażynÄ™ Paulus, AnnÄ™ KaźmierskÄ… i JolentÄ™ ZgoÅ‚Ä…. Ponadto dyrektor szkoÅ‚y, RadosÅ‚aw Sobkowiak wrÄ™czyÅ‚ natomiast ikony Å›wiÄ™tego Wojciecha przyjacioÅ‚om szkoÅ‚y. Otrzymali je: Renata MataczyÅ„ska, Witold Horowski, Tomasz Budasz, Jacek Kowalski, Katarzyna JÄ™draszczyk, Barbara MalÄ™gowska oraz Elżbieta Stelmaszyk.

Na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej, pod poniższym linkiem, jest dostępna relacja oraz film z uroczystości: