Wiemy jeszcze więcej o powstaniu wielkopolskim

2018-12-20

We wtorek, 18 grudnia, odwiedził naszą szkołę wyjątkowy gość – dr hab. Olaf Bergmann z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, który poprowadził dla uczniów klas VII żywą lekcję historii.

Te niecodzienne zajÄ™cia dotyczyÅ‚y powstania wielkopolskiego, którego setnÄ… rocznicÄ™ obchodzimy w tym roku. Data dla nas wszystkich bardzo ważna, gdyż tak, jak nam przypomniaÅ‚ nasz gość, brali w nim udziaÅ‚ nasi dziadowie i pradziadowie. DziÄ™ki ich ofiarnoÅ›ci i odwadze ziemie, na których dziÅ› mieszkamy zostaÅ‚y wÅ‚Ä…czone do II Rzeczpospolitej, a my posÅ‚ugujemy siÄ™ od tej pory jÄ™zykiem polskim. Pan doktor w bardzo przystÄ™pny dla uczniów sposób opowiedziaÅ‚ o przyjeździe Jana Ignacego Paderewskiego do Poznania 27 grudnia 1918 roku oraz o tym, jak wieść o powstaniu dotarÅ‚a do Gniezna i jak losy tego zrywu potoczyÅ‚y siÄ™ w naszym mieÅ›cie. Na koniec odpowiedziaÅ‚ na pytania nurtujÄ…ce naszych uczniów.