Wszystko o cyberprzemocy

2019-02-28

We wtorek, 26 lutego, uczniowie klas szóstych, wzięli udział w spotkaniu z profilaktykiem społecznym st. asp. Krzysztofem Sochą z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Zajęcia, które dotyczyły zagrożeń w wirtualnym świecie, zorganizowała pani Małgorzata Frątczak - nauczycielka informatyki.

Spotkanie odbyÅ‚o siÄ™ w ramach programu profilaktycznego „Dwie strony sieci” prowadzonego przez KomendÄ™ WojewódzkÄ… Policji w Poznaniu. St. asp. Krzysztof Socha w swoim wystÄ…pieniu omówiÅ‚ tematy cyberprzemocy, stalkingu, czyli uporczywego nÄ™kania oraz oszustwa przy zakupach przez internet. PokazaÅ‚ również wywiad z policjantem do spraw cyberprzestÄ™pczoÅ›ci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. ZaprezentowaÅ‚, jak Å‚atwo i bez wiÄ™kszego wysiÅ‚ku przestÄ™pca „namierza” swoje potencjalne ofiary dziÄ™ki serwisowi Twitter oraz uczuliÅ‚ mÅ‚odzież na bezmyÅ›lne udostÄ™pnianie informacji o sobie na portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. Uczniowie nie mieli Å›wiadomoÅ›ci, jak wiele informacji o nich trafia do sieci. Z zaprezentowanych wypowiedzi osadzonych pedofilów wynikaÅ‚o, że znajomoÅ›ci z maÅ‚oletnimi nawiÄ…zywali najczęściej poprzez Internet. St. asp. Krzysztof Socha pokazaÅ‚ również spot reklamowy „W Internecie ranisz realnie i odpowiadasz realnie”. MÅ‚odzież aktywnie uczestniczyÅ‚a w zajÄ™ciach i zadawaÅ‚a pytania: „W jaki sposób uchronić siÄ™ przed atakami przestÄ™pców?” i „Jak zachować siÄ™ w chwili, kiedy staniemy siÄ™ ofiarami?”. Uczniowie obiecali korzystać z Internetu w sposób dojrzaÅ‚y i odpowiedzialny, majÄ…c na uwadze niebezpieczeÅ„stwa czyhajÄ…ce na nich w wirtualnym Å›wiecie. Zapewniali, że w sytuacjach zagrożeÅ„ wynikajÄ…cych z sieci zwrócÄ… siÄ™ do rodziców i nauczycieli.